Sport och Affärer

Startsidan

Aktuella länkar

Annonsera/Utgivningsplan

Artiklar

Evenemangsenkäten

Fotbollsbörsen

Idrott och mångfald

Idrottens finansiering

Idrottens konsulter

Idrottsevenemang

Idrottsklubbarnas varumärken

Karins krönika

Kommunrankingen

Nyhetsarkiv

Om oss

Ordlistan

Platsannonser

Podcast

Prenumerera

Professionell Idrott

På gång

Redaktionens tips

Skatteregler

SM i sponsring

Speakers corner

Sponsringsläget i förbunden

Sponsringsskolan

Stefans krönikor

Studentuppsatser

Tidningsarkiv

Tittartoppen

Utbildningar

Witt's Hits

Årssummeringen

MÅNADENS DEBATTÖR

Lärdomar från idrottsrörelsens integrationssatsning

"Statens och idrottsrörelsens gemensamma integrationssatsning har hamnat i blåsväder. Aftonbladet har i en uppmärksammad artikelserie kartlagt de drygt 200 miljoner kronor som sedan 2015 tillförts idrottsrörelsen för att möta och aktivera nyanlända. Resultatet visar att satsningen visserligen nått ut till många nyanlända men att pengarna fördelats mycket ojämnt på kommunal nivå och inte alltid hamnat där behoven är som störst". Så inleder Johan R. Norberg november månads debattinlägg. Johan är fil dr i historia och professor i idrottsvetenskap. Han undervisar och forskar inom idrottshistoria och idrott ur statsvetenskapliga perspektiv, särskilt idrottspolitik.

Klicka här för debattinlägget >

IDROTTSEVENEMANG

Rand

MÅNADENS ARENA Klicka här»

VI FÖLJER

Centrum för idrottsevenemang
- Erbjuder ekonomiskt stöd för bid och utbildningar för att underlätta arrangerandet av internationella idrottsevenemang i Sverige

Dagens industri
- Sveriges ledande affärstidning

Den Osynliga Handen

- Intressant blog om fotboll & affärer som sedan ett antal år drivs av Kristof Vogel.

Idrottsforum.org

- Nordiskt forum för idrottsvetenskap

Idrottsplats.se

- Svenska idrottsplatser dokumenterade med foto och fakta av Mats Tallkvist


Mr Bister
- Bitsk blogg om sport, främst fotboll på Vi Tippas hemsida

Riksidrottsförbundet
- Rf:s hemsida med information om och för landets föreningar och specialidrottsförbund 


Sponsrings & Eventföreningen

- Branschorganisationen för sponsrings- och evenemangsindustrin.

Sveriges Olympiska Kommitté

- SOK:s hemsida med nyheter och OS historia


Tidningen Fokus

- Djupdykande, ständigt utmanande och med en stark journalistisk integritet

Tv.nu
- Komplett guide över sportsändningar i Svenska tv-kanaler

 


Se även under fliken Aktuella länkar

RSS

Prenumerera via RSS

Rand

•     Om oss     •     Om oss     •     Om oss     •     Om oss     •

Sport & Affärer är en oberoende affärstidning på nätet som ska fungera som en länk mellan idrott, näringsliv och samhälle. Sport & Affärer är en periodisk tidskrift som utkommer fyra gånger per år som tematidning i hela riksupplagan av Dagens Industri. Tidningen ägs och utges av Idé Media AB.


Kontakt:

Adress : Ide´Media AB, Vämlinge 4115 , 761 73 Norrtälje

Telefon : 0176/22 83 50 , 070-73 03 521

Mail : kontakt@sportaffarer.se

 

Aktiva medarbetare :


Gustaf Berencreutz
, chefredaktör.
-Utbildad journalist med lång publicistisk erfarenhet. Var med vid bildandet och en av de drivande
bakom det tryckta affärsmagasinet Idrottens Affärer 1988-97.
Medlem i juryn för Sport & Affärers årssummering.
Mail : gustaf@sportaffarer.se

 

Markku Björkman, utrikeskorrespondent
-Bosatt i Tyskland med hela världen som sitt bevakningsområde
Mail : bjorkman7media@aol.com

Pierre Eklund, frilansande journalist
- Sköter SM i Sponsring och redaktör för Arenanytt
Mail: eklund_pierre@hotmail.com


Frans Fransson, krönikör
- Projektledare Caddie Sport&BusinessAB.
Medlem i juryn för Sport & Affäres årssummering.
Mail: frans.fransson@caddie.se


Uno Grönkvist
, krönikör
-Sponsringsexpert och författare med många års karriär som sponsoransvarig inom näringsliv och event. Fd chefredaktör för tidningen Svensk Idrott.
Mail : uno.gronkvist@adviserunlimited.se

 

Håkan Leeman, skribent
-Har stor kunskap inom sponsring efter många års karriär som sponsorkonsult.
Mail : h.leeman@telia.com

 

Henrik Lenngren, skribent
-Erfaren frilansjournalist för bland andra Dagens industri.

Stefan Lindeberg, krönikör
- Ordförande för Sveriges Olympiska Kommitté sedan år 2000.
Mail: stefan.lindeberg@sok.se

Jan Majlard,
krönikör
- Arbetat många år som sportjournalist på Svenska Dagbladet
Mail: jan.majlard@svd.se

 

Karin Mattsson-Weijber, krönikör
- Medlem i juryn för Sport & Affärers årssmmering.
Mail : karin.mattsson@rf.se

 

Leif Nilsson
-Evenemangsuru
Medlem i juryn för Sport & Affärers årssummering

Mail: leif@leifnilssonab.se

 

Gunnar Persson, redaktör Fotbollsbörsen

- Krönikör och ansvarar för analysarbetet kring Fotbollsbörsen som uppdateras varje månad på www.sportaffarer.se och

även publiceras i den tryckta tidningen. Gunnar Persson har följt svensk och internationell toppfotboll sedan 1970-talet. Han är även knuten till Idrottsförlaget i Västerås, som författare och redaktör.

Mail: gunnar@sportaffarer.se

 

Peter Rohmée, skribent och analytiker
-Ansvarar för analysarbetet kring Sport & Affärers kommunranking ”Sveriges främsta idrottskommuner”
Expert på idrotttsevenemangens samhällseffekter. Medlem i juryn för Sport & Affärers årssummering.
Mail : peter.rohmee@perohcon.se

 

Tessie Sjöstedt, skribent
-Tidningens expert inom hästsport.
Mail: tessie@tessab.se


Joachim von Stedingk
, reporter
- Har lång erfarenhet inom PR och kommunikation i olika roller
Medlem i juryn för Sport & Affärers årssummering.
Mail : joachim@vonstedingk.eu

Johan Thorén, frilansskribent
- Har bevakat sponsrings- och eventbranschen sedan 2001.
Medlem i juryn för Sport & Affärers årssummering.
Mail: johan@sportaffarer.se

Isabelle Widmark
- Expert på jämställdhet. Krönikör.
Medlem i juryn för Sport & Affärers årssummering.


Thomas Witt, musikredaktör
- Ansvarar för Witts Hits - exklusiva rockrecensioner för Sport & Affärer.
Mail : thomas@wittshits.se
www.wittshits.se


Georgios Xyftilis,
skribent
- Skribent inom området Idrott och mångfald.
Mail: georgios@sportaffarer.se


Collins Luther Zola
- Redaktör för sektionen Idrott och mångfald.
Mail: collins@sportaffarer.se
 
 
Frank Östergren,
skribent
- Tidningens tv-expert. Arbetat många år som journalist på Aftonbladet.
Mail: morbrorbertil@gmail.com

 

 

Annons

Ads

Sport & Affärer utges av Ide´Media. Telefon: 0176 – 22 83 50 Mobil: 070-73 03 521 E-post: kontakt@sportaffarer.se
Sidan skapad av Yelles Webbyrå