Sport och Affärer

Startsidan

Aktuella länkar

Annonsera/Utgivningsplan

Artiklar

Evenemangsenkäten

Fotbollsbörsen

Idrott och mångfald

Idrottens finansiering

Idrottens konsulter

Idrottsevenemang

Idrottsklubbarnas varumärken

Karins krönika

Kommunrankingen

Nyhetsarkiv

Om oss

Ordlistan

Platsannonser

Podcast

Prenumerera

Professionell Idrott

På gång

Redaktionens tips

Skatteregler

SM i sponsring

Speakers corner

Sponsringsläget i förbunden

Sponsringsskolan

Stefans krönikor

Studentuppsatser

Tidningsarkiv

Tittartoppen

Utbildningar

Witt's Hits

Årssummeringen

MÅNADENS DEBATTÖR

Patetisk politisk feghet

"Hur länge ska den politiska och journalistiska lekstugan fortsätta när det gäller att bedöma om Sverige ska fullfölja ansökan om vinter-OS 2026? Hur länge ska argumenten i lekstugan baseras på ”fake news” snarare än fakta? Varför kan vi inte skapa en seriös diskussion som är värdig ett land som håller miljömässig och social hållbarhet högt liksom anställningsvillkor och ”fair trade” aspekter. Faktorer som idag utgör kärninnehållet i IOC:s (Internationella Olympiska Kommitténs) regelsystem för framtida OS-ansökningar". Så inleder Peter Rohmée oktober månads debattinlägg. Peter är expert på de stora idrottsevenemangens samhällseffekter.

Klicka här för debattinlägget >

IDROTTSEVENEMANG

Rand

MÅNADENS ARENA Klicka här»

VI FÖLJER


Centrum för idrottsevenemang

- Erbjuder ekonomiskt stöd för bid och utbildningar för att underlätta arrangerandet av internationella idrottsevenemang i Sverige

Dagens industri
- Sveriges ledande affärstidning

Den Osynliga Handen

- Intressant blog om fotboll & affärer som sedan ett antal år drivs av Kristof Vogel.

Fairpay
- Stiftelse som verkar för ökad jämställdhet inom idrotten.
 

Girls in Sport
- Ideell organisation för ökad jämställdhet.

Idrottsforum.org
- Nordiskt forum för idrottsvetenskap

Idrottsplats.se

- Svenska idrottsplatser dokumenterade med foto och fakta av Mats Tallkvist


Mr Bister
- Bitsk blogg om sport, främst fotboll på Vi Tippas hemsida

Riksidrottsförbundet
- Rf:s hemsida med information om och för landets föreningar och specialidrottsförbund 

  

Sveriges Olympiska Kommitté
- SOK:s hemsida med nyheter och OS historia


Tidningen Fokus

- Djupdykande, ständigt utmanande och med en stark journalistisk integritet

Tv.nu
- Komplett guide över sportsändningar i Svenska tv-kanaler

 


Se även under fliken Aktuella länkar

RSS

Prenumerera via RSS

Rand

•     Om oss     •     Om oss     •     Om oss     •     Om oss     •

Sport & Affärer är en oberoende affärstidning på nätet som ska fungera som en länk mellan idrott, näringsliv och samhälle. Sport & Affärer är även en periodisk tidskrift som utkommer fyra gånger per år som tematidning i hela riksupplagan av Dagens Industri. Tidningen ägs och utges av Idé Media AB.


Kontakt:

Adress : Ide´Media AB, Mandelblomsvägen 1 , 761 73 Norrtälje

Telefon : 0176/22 83 50 , 070-73 03 521

Mail : kontakt@sportaffarer.se


Aktiva medarbetare :


Gustaf Berencreutz
, chefredaktör.
- Utbildad journalist med lång publicistisk erfarenhet. Var med vid bildandet och en av de drivande bakom det tryckta affärsmagasinet Idrottens Affärer 1988-97. Suttit med i en rad kvalitetsråd vid utvecklandet av nya medieprojekt.
Medlem i juryn för Sport & Affärers årssummering.
Mail : gustaf@sportaffarer.se

Anna Bjurman,
ansvarig för Månadens arena
- Maila gärna Anna din arenainfo.
Mail: anna.bjurman@hotmail.com


Markku Björkman, utrikeskorrespondent
- Bosatt i Tyskland med hela världen som sitt bevakningsområde
Mail : bjorkman7media@aol.com

Pierre Eklund, frilansande journalist
- Skribent och står för några av tidningens undersökningar.
Medlem i juryn för Sport & Affätrers årssummering.
Mail: eklund_pierre@hotmail.com


Frans Fransson, krönikör
- Projektledare Caddie Sport&BusinessAB.
Medlem i juryn för Sport & Affäres årssummering.
Mail: frans.fransson@caddie.se


Uno Grönkvist
, krönikör
-Sponsringsexpert och författare med många års karriär som sponsoransvarig inom näringsliv och event. Fd chefredaktör för tidningen Svensk Idrott.
Mail : uno.gronkvist@adviserunlimited.se


Håkan Leeman, skribent, sektionen Sponsringsskolan
-Har stor kunskap inom sponsring efter många års karriär som sponsorkonsult.
Mail : h.leeman@telia.com


Henrik Lenngren, skribent
-Erfaren frilansjournalist för bland andra Dagens industri.

Jan Majlard, krönikör
- Arbetat många år som sportjournalist på Svenska Dagbladet
Mail: jan.majlard@svd.se


Karin Mattsson-Weijber, krönikör
- Medlem i juryn för Sport & Affärers årssummering.
Mail : karin.mattsson@rf.se


Leif Nilsson
-Evenemangsuru
Medlem i juryn för Sport & Affärers årssummering

Mail: leif@leifnilssonab.se


Gunnar Persson, redaktör Fotbollsbörsen

- Krönikör och ansvarar för analysarbetet kring Fotbollsbörsen som uppdateras varje månad på www.sportaffarer.se och även publiceras i den tryckta tidningen. Gunnar Persson har följt svensk och internationell toppfotboll sedan 1970-talet. Han är även knuten till Idrottsförlaget i Västerås, som författare och redaktör. Han debuterade 1996 med boken De första proffsen, en bok om svenska fotbollsproffs i USA. Stjärnor på flykt utkom 2004, »Nacka« och drömmen om det goda livet utkom 2008. Våren 2005 fick han Svenska idrottshistoriska föreningens pris.
Mail: gunnar@sportaffarer.se


Peter Rohmée, skribent och analytiker
-Ansvarar för analysarbetet kring Sport & Affärers kommunranking ”Sveriges främsta idrottskommuner” Expert på idrotttsevenemangens samhällseffekter. Medlem i juryn för Sport & Affärers årssummering.
Mail : peter.rohmee@perohcon.se


Tessie Sjöstedt, skribent
-Tidningens expert inom hästsport.
Mail: tessie@tessab.se


Håkan Söderberg, reporter
- Lång journalistisk erfarenhet från bland annat Mittmedia. Lärare på Poppius Journalistskola.
Mail: hakan.skribent@gmail.com

Mats Tallkvist, författare
- Ansvarar för sektionen Sveriges vackraste idrottsplatser.
Mail: mats@idrottsplats.se

Johan Thorén, frilansskribent
- Har bevakat sponsrings- och eventbranschen sedan 2001.
Medlem i juryn för Sport & Affärers årssummering.
Mail: johan@sportaffarer.se


Urban Tjernberg, journalist
- Lång journalistisk erfarenhet från bland annat Svenska Dagbladets sportredaktion.
Mail: urban.tjernberg2@gmail.com

Isabelle Widmark
- Expert på jämställdhet. Krönikör.
Medlem i juryn för Sport & Affärers årssummering.
Mail: isabelle.widmark@gmail.com

Jocke von Stedingk, reporter
Medlem i Sport & Affärers årssummering


Thomas Witt, musikredaktör
- Ansvarar för Witts Hits - exklusiva rockrecensioner för Sport & Affärer.
Mail : thomas@wittshits.se
www.wittshits.se


Georgios Xyftilis,
skribent
- Skribent inom området Idrott och mångfald.
Mail: georgios@sportaffarer.se

Collins Luther Zola
- Redaktör för sektionen Idrott och mångfald.
Medlem i juryn  för Sport & Affärers årssummering.
Mail: collins@sportaffarer.se

 
 Frank Östergren, skribent
- Tidningens tv-expert. Arbetat många år som journalist på Aftonbladet.
Mail: morbrorbertil@gmail.com


 

Annons

Ads

Sport & Affärer utges av Ide´Media. Telefon: 0176 – 22 83 50 Mobil: 070-73 03 521 E-post: kontakt@sportaffarer.se
Sidan skapad av Yelles Webbyrå